sobota 16. června 2012

JAK CHOVAT LABORATORNÍ MYŠ



JAK CHOVAT LABORATORNÍ MYŠ 

 VŠE O MYŠKÁCH

O myších nad jedině říct, že je to vhodný miláček pro toho, kdo má doma málo místa. Myška není vhodná pro děti mladší 7 let. Je to křehké zvířátko. Dožívá se asi 1,5-2 roky.

Úkryt
Já osobně své myšce jako domeček krabičku od  Ramy. Ale v plastovém domečku se rychle zapaří vzduch a myška velice rychle onemocní. Dřevěný domeček zase rychle nasákne ,,myší,, pach, kterého domeček nezbavíte.
Co dát myšce na hnízdo?
Myška potřebuje hnízdečko, i když nemá mladé, nebo je to kluk. Každá myška se ráda zahrabe. Jako materiál na hnízdečko použijte piliny. Materiál zozházejte po celém příbytku. Myška se zabaví tím, že si vše natahá do místa, kde je jí nejlíp. Myška tak rozvíjí svou fantazii
Potrava
Základ stravy myšky je zrní (a různá semínka). V létě můžete dát myšce taky trochu trávy. Myška papá moučné červy (dávejte jen jako pamlsek), zeleninu (mrkev, zelí, salát, rajče…), ovoce (mandarinky, jablka, pomeranče, kousek hrušky…), oříšky (né solené, pozor burské oříšky jsou hodně tučné, dávejte je myšce jen občas, jako pamlsek). Myškám můžete dávat trochu sena, pletou si z něj hnízdečko.
Jednu nebo více?
Myšky si kupte dvě (samotné by bylo smutno a mohla by i umřít samotou a smutkem). Kupte si dvě samičky. Samečka si můžete koupit jednoho. Myšky jsou vhodné pro děti (né mladší 7 let), protože nekoušou. A ještě, POZOR myšky ve věku tří až čtyř týdnů SKÁČOU!!! Příbytek musí být zakrytý.
MláďataPokud áte samečka k samičce, nakryje jí (pokud je v říji). Pokud myška myšáka odmítne (což se někdy neobejde ani bez malého kousnutí), nezoufejte a pokud se vysloveně neperou, nechte je spolu. Až přijde samička do říje, nechá se nakrýt.Krytí trvá několik sekund, opakuje se však několikrát.
Myška je březí 20-21 dní. Březost poznáte po asi 15 dnech po nakrytí. Myška má pak tvar jako hruška. Stavba tělíčka březí myšky vypadá asi takto: Hlavička, kousek tělíčka, po obou stranách dva ,,výklenky,, a zadeček většinou splyne s bříškem. Myšku v době březosti moc neberte do ruky, ale určitě si neřikejte: Myška je březí, tak ji radši nechám být a nebudu jí vyndavat, abych jí neublížil. To se, také může stát, že po porodu nepozná váš pach a bude vás kousat. Pokud myšku vyndaváte do dlaně, zvyšte svoji opatrnost při manipulaci.
Rodí holá, slepá mláďata, kterých je většinou 5-18. Odstavují se po pěti týdnech života. Po odstavení, myšky také rozdělte podle pohlaví. Po porodu nesahejte do hnízda, mohlo by se stát, že myška ze strachu o ně, mláďata sežere. nelekejte se ale když to náhodou udělá ,,bezdůvodně,,. To se někdy stává.
ZávěrPřeji krásné chvilky a pobavení s myškou.

Žádné komentáře:

Okomentovat